Chusteczki nawilżane: jakie i kiedy stosować?

Nabywając poszczególne elementy wyprawki dla dzieci, nietrudno o dylemat, czy dany produkt faktycznie będzie nam potrzebny Jednym z bardziej niepozornych akcesoriów są chusteczki nawilżane. Wychodząc z domu na przyjęcie, spacer czy zostawiając dziecko pod opieką wynajętej opiekunki, możemy spodziewać się iż dziecko może się ulewać, pocić, a nawet płakać. W takich sytuacjach zawsze pod ręką warto mieć coś, co przyniesie ulgę i pozwoli pozbyć się niechcianego problemu.

Jakie powinny być chusteczki nawilżane?

Wybierając chusteczki nawilżane najlepiej będzie nie zwracać szczególnej uwagi na ich cenę. Istotna jest renoma marki, dobre opinie i zadowolenie wśród klientów. Najdroższe chusteczki to zazwyczaj te, które są najgłośniej reklamowane. Klienci najbardziej zadowoleni są z chusteczek delikatnych, miękkich i odpowiednio zwilżonych. Taki też powinien być idealny produkt. Przy okazji dobrze by było, gdyby chusteczki były dostępne w wielu sklepach, a nie tylko wybranych sklepach czy też w sprzedaży internetowej.

Chusteczki nawilżane dla dzieci muszą koniecznie zawierać wodę. Nie może być to jednak jedyny składnik, bo jeśli tak będzie – produkt nie będzie skuteczny w każdej sytuacji. Kompozycja składników chusteczek powinna dawać neutralne pH, przez co będą działać zapobiegawczo i nie spowodują naruszenia warstwy ochronnej naskórka. Poza wodą, w chusteczkach możemy spotkać glicerynę, alantoinę, soki, ekstrakty, przeróżne związki sodu i naturalne olejki. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i działanie antybakteryjne, którego nie uświadczymy przy użyciu samej wody. Nawet dorośli na wypadek podrażnień stosują więcej aniżeli samą wodę – często jest to jodyna, spirytus salicylowy bądź woda utleniona. W przypadku dzieci w utrzymaniu higieny sprawdzą się chusteczki, natomiast przy wystąpieniu podrażnień – puder na bazie talku.

Kiedy wykorzystywać chusteczki nawilżane?

Najlepiej mieć dwa opakowania chusteczek nawilżanych – jedne do higieny intymnej o działaniu antybakteryjnym, natomiast drugie z mniejszą ilością składników – do przecierania częściej odwiedzanych miejsc np. twarzy czy rączek. Zaletą dobrych chusteczek jest przyjemny, ale niezbyt intensywny zapach – im bardziej naturalny jest, tym lepiej świadczy to o chusteczkach.

Trzeba pamiętać o zasadach higieny i dostosować się do zaleceń producenta. Chusteczki, w których znajduje się sama woda muszą być wykorzystane w ciągu 30 dni od momentu otwarcia. Chusteczki z większą ilością składników mogą spokojnie służyć przez okres kilku miesięcy. Jeśli coś dostanie się do środka opakowania – niestety, ale będziemy musieli się ich pozbyć.